Rekonwalescencja po wykonaniu operacji zaćmy

0
149

Jakie są dozwolone i zakazane czynności po operacji zaćmy? Jak długo trzeba unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów po zabiegu? Kiedy można zacząć ponownie oglądać telewizję po operacji zaćmy? Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu usunięcia zaćmy? Jakie są zalecenia dla pacjentów po kwalifikacji do operacji usunięcia zaćmy oraz refrakcyjnej wymiany soczewki? Te pytania nurtują osoby, które przeszły przez proces kwalifikacji do operacji usunięcia zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewki. Obydwie procedury mają podobny cel – usunięcie zmętniałej soczewki oka (w przypadku zaćmy) i zastąpienie jej sztuczną soczewką o odpowiedniej mocy, umożliwiającą prawidłowe widzenie (nawet bez okularów w przypadku refrakcyjnej wymiany soczewki RLE).

Zabiegi usunięcia zaćmy oraz refrakcyjnej wymiany soczewki RLE są krótkimi procedurami, gdyż sam zabieg trwa zaledwie 10-15 minut. Po operacji pacjent zazwyczaj wraca do domu jeszcze tego samego dnia. Przebywanie w szpitalu, włącznie z przygotowaniem do zabiegu i okresem obserwacji, trwa zwykle kilka godzin. Pacjenci, wracając do domu tak szybko po operacji oczu, często mają wiele pytań i obaw dotyczących procesu rekonwalescencji.

Czego trzeba unikać?

Po zabiegu operacji zaćmy lub refrakcyjnej wymiany soczewki RLE istotne jest przede wszystkim odpoczywanie i unikanie nadmiernego obciążenia wzroku. Zaleca się unikanie długotrwałego spoglądania na ekrany telefonów czy telewizorów. Czytanie książek również warto ograniczyć przez kilka dni lub przejść na słuchanie audiobooków. Wiele osób obawia się także schylania. Choć trudno całkowicie tego uniknąć, można to robić ostrożnie. Należy unikać nagłego schylania się oraz podnoszenia ciężkich przedmiotów. Nadmierne i gwałtowne schylanie, połączone z wysiłkiem fizycznym, może zwiększyć ciśnienie w gałce ocznej, co może prowadzić do powikłań.

Jak chronić operowane oko?

Zalecenia po operacji zaćmy obejmują także ochronę operowanego oka. Wskazane jest zaprzestanie używania makijażu oczu oraz innych produktów do pielęgnacji oczu przez pierwsze dni po zabiegu, unikanie kontaktu oczu z gorącym parowaniem oraz ostre światło. Nie należy pocierać ani dotykać oczu rękami, zwłaszcza gdy w domu są zwierzęta domowe. Ochronę, nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, zapewnią okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. W nocy przez pierwsze 7 dni po zabiegu zaleca się stosowanie osłonki na oko, co pozwoli oczom na odpoczynek oraz ochroni przed otarciami i zanieczyszczeniami w obrębie operowanego obszaru. Ważne! Nie chodzi tutaj o standardową materiałową przepaskę na oczy, lecz o specjalną plastikową osłonkę.

Jakie leki po operacji zaćmy

Po operacji zaćmy oraz refrakcyjnej wymiany soczewki RLE lekarz przepisze pacjentowi specjalne leki, których należy ściśle przestrzegać. Te leki mogą być w postaci kropli zawierających składniki przeciwzapalne lub antybiotyki, które zmniejszają ryzyko powikłań po zabiegu. Częstotliwość stosowania kropli, czas trwania leczenia pooperacyjnego oraz liczba koniecznych wizyt kontrolnych są ustalane przez lekarza. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek komplikacji lub powikłań, należy natychmiast skonsultować się z okulistą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami w szpitalu Nefrolux Siemianowice Śląskie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj