Rozliczenie podatkowe przędsiębiorcy

0
324
Rozliczenie podatkowe przędsiębiorcy

Prowadzenie działalności wiąże się z szeregiem obowiązków narzuconym na przedsiębiorcę. Jednym z najważniejszych jest terminowe rozliczanie się ze swoich zobowiązań podatkowych. Wizyta w urzędzie skarbowym nie każdemu kojarzy się dobrze i przyjemnie, dlatego warto poszukać narzędzi, dzięki którym wszystkie niezbędne obowiązki czynione wobec urzędu staną się szybsze i przyjemniejsze.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Druk, po który sięga część osób prowadzących działalność gospodarczą to pit 28 2022. Deklaracja ta obejmuje te przychody podatnika, który podjął decyzję o rozliczaniu się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ryczałt można uzyskać z tytułu: pozarolniczej działalności gospodarczej, umowy najmu, podnajmu poddzierżawy, dzierżawy, które są rozliczane w ramach działalności albo też umów najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy, które są rozliczane poza działalnością gospodarczą, czyli tak zwany wynajem prywatny. Co istotne, tej deklaracji nie można złożyć razem ze swoim małżonkiem. Opodatkowanie na zasadach ryczałtu wyłącza bowiem możliwość wspólnego rozliczenia się ze swoim małżonkiem lub też dzieckiem. Chodzi głównie o takie sytuacje, w których to część przychodów jest opodatkowana ryczałtem, a część odbywa się na zasadach ogólnych. Wyjątkiem w takiej sytuacji jest jedynie opodatkowanie przychodów z najmu lub też dzierżawy prywatnej, wówczas nie wyłącza to prawa do rozliczenia się razem z małżonkiem lub też jako osoba, która samotnie wychowuje swoje dziecko. 

Termin rozliczenia

Kalendarz podatnika, czyli określenia ostatecznych terminów złożenia swojego zeznania podatkowego, zależy od konkretnej deklaracji. Większość podatników rozlicza się do końca kwietnia, następującym po danym roku podatkowym. W przypadku formularza pit 28 2022 termin jest jednak inny. Przedsiębiorcy muszą rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca lutego 2022 roku. Formularz można złożyć w łatwy i przystępny sposób za pomocą programu do pitów. Nie ma więc konieczności odwiedzania swojego urzędu skarbowego osobiście, można z powodzeniem rozliczyć się z domu, za pośrednictwem bezpiecznego i bezpłatnego programu. Aplikacja krok po kroku wskaże przedsiębiorcy jak wypełnić pit 28 2022, w razie konieczności również z załącznikami. Po wysłaniu elektronicznej deklaracji, osoba prowadząca działalność gospodarczą dostanie urzędowe poświadczenie odbioru, tak zwane UPO, które należy przechowywać w razie wystąpienia konieczności kontroli skarbowej, przez okres co najmniej 5 lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj