Slow jogging – co to? Jak biegać japońskim stylem?

0
386
Slow jogging – co to? Jak biegać japońskim stylem?

Coraz więcej osób dbających o swoją aktywność fizyczną stawia na bieganie. Nie każdy jednak wie, że istnieje wiele technik tej formy ruchu. Jedną z nich jest slow jogging, czyli bieganie stylem japońskim. Na czym ono polega?

Slow jogging – czym jest?

Slow jogging to jedna ze znanych technik biegania. Chociaż styl ten wywodzi się z Japonii, to dość szybko zainteresowaniem nim obiegło resztę świata, w tym także Polskę. Jak wskazuje nazwa – slow jogging zakłada zdecydowanie wolne tempo poruszania się. Nie ma tu sprintu, przeciążania stawów, nadwyrężania organizmu, silnego wzrostu tętna ani zadyszek jak w tradycyjnym bieganiu. Slow jogging to raczej truchtanie, nie wymagające od nikogo dużej siły czy wytrzymałości. Jego zasady są na tyle nieskomplikowane, że niemal każdy może rozpocząć swą przygodę z tym stylem, bez wcześniejszego przygotowania fizycznego.

Dla kogo slow jogging?

W slow joggingu nie ma mowy o intensywnym ruchu i wzmożonym wysiłku. Ten styl biegania stawia raczej na swobodę, aktywność w swoim tempie, zgodną z własnymi możliwościami i potrzebami, bez wielkich oczekiwań odnośnie dużej szybkości czy dalekiego dystansu. Chodzi tu raczej o sam fakt regularnego ruszania się i kontaktu ze sportem, czego efektem ma być poprawa kondycji i samopoczucia psychofizycznego. Slow jogging to zatem styl idealny dla osób, które nie są zaawansowanymi zawodnikami. Technika ta idealna jest dla ludzi w starszym wieku, pacjentów po wypadkach, kontuzjach lub z różnorodnymi problemami zdrowotnymi, nie mogących pozwolić sobie na intensywną aktywność fizyczną. 

Jak biegać?

Reguły slow joggingu są bardzo proste. Trzeba po prostu biec, zachowując właściwe tempo i nie przekraczając 70 proc. tętna maksymalnego. W trakcie ćwiczeń nie można gwałtownie przyspieszać, aby nie doprowadzić do wystąpienia zadyszki, która uniemożliwiłaby np. swobodne mówienie czy oddychanie. U osób początkujących prędkość slow joggingu wynosi zazwyczaj ok. 5 km/h. W ciągu 60 sekund liczba wykonanych kroków musi utrzymywać się w okolicach 150-180, natomiast czas trwania treningu nie powinien przekroczyć 30 minut. Warto jednak dbać o systematyczność. Codzienny, półgodzinny slow jogging pozytywnie wpłynie na zdrowie i nastrój. 

Slow jogging – co jest potrzebne?

Jeśli planujemy uprawiać slow jogging, musimy przygotować jedynie podstawowe akcesoria do biegania na świeżym powietrzu. Potrzebny będzie dopasowany, ale niekrępujący ruchów strój, w którym będziemy czuć się wygodnie i swobodnie. W chłodne lub deszczowe dni przyda się dodatkowo czapka lub chustka, rękawiczki oraz sportowa kurtka z kapturem. Bardzo ważną sprawą w slow joggingu jest oczywiście obuwie – stabilne, elastyczne, lekkie, z odpowiednią przyczepnością do podłoża. Dobrze wykonane buty męskie do biegania zapewnią komfort podczas aktywności i zminimalizują ryzyko otarć lub urazu. Dodatkowym gadżetem, z którego korzysta wiele osób, jest opaska sportowa. Urządzenie nie tylko wskaże nam czas treningu, ale też dowiemy się o ilości wykonanych kroków, spalonych kroków, przebytych metrów. Opaska pomaga również obserwować swoje tętno i prędkość poruszania się, co w slow joggingu jest niezwykle ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj