Spotkanie integracyjne – korzyści dla firmy

0
134

W większości firm różnego rodzaju warsztaty na stałe wpisano już do kalendarza spotkań. Także spotkanie integracyjne to często wykorzystywane w biznesie narzędzie. Managerowie doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że tylko zgrany zespół zapewni powodzenie w biznesie. Różnego rodzaju firmowe eventy mają za zadanie wzmocnić więzi między pracownikami i skutecznie zintegrować zespół. Cyklicznie odbywane spotkania integracyjne są nie do przecenienia. Ale jeszcze lepsze i bardziej skuteczne są wyjazdy integracyjne, na przykład połączone z takim typem eventu jak firmowa impreza przebierana.

Integracja – klucz do sukcesu

Jaki jest cel inwestowania czasu (managerów i pracowników) i pieniędzy (firmy) w wyjazdy, warsztaty czy spotkania integracyjne? Wyobraźmy sobie sytuację idealną. Mamy świetnych pracowników, fachowców w swojej dziedzinie. Warunki pracy są więcej niż dobre, a mimo to brak efektów, jakich należałoby się spodziewać po takim zespole. Dlaczego? Jaka jest przyczyna niepowodzenia? Zabrakło właśnie zespołu. Zgranego zespołu. Są tylko jednostki – każda widzi jedynie swój odcinek i nie chce lub nie potrafi komunikować się z innymi, by budować coś wspólnie. Zabrakło dobrych relacji, więc nie osiągnięto efekty synergii. Potencjał grupy został zmarnowany. W tym momencie z pomocą może przyjść event manager, który dopasuje do naszej grupy odpowiednie – ciekawe i angażujące – gry i zabawy integracyjne. Fachowiec z branży eventowej, który przygotuje zestaw ćwiczeń team buildingowych do przeprowadzenia na spotkaniu integracyjnym albo firmowym wyjeździe.

Integracja poza siedziba firmy jest zawsze dobrym pomysłem. W nowym, ciekawym otoczeniu łatwiej się zrelaksować i poświęcić grom i zabawom integracyjnym, niż w dobrze znanej scenerii, gdzie wszystko przypomina nam o terminach i kolejnych, czekających na nas zadaniach. Lepiej zabrać zespół w jakieś atrakcyjne miejsce. Na przykład impreza firmowa w górach może się okazać strzałem w dziesiątkę!

Zgrany zespół – jak go zbudować?

Co właściwe oznacza fraza ‘zgrany zespół’? To zespół, w którym nie ma problemu z komunikacją, w którym pracownicy bez problemu się dogadują, w którym wszyscy dążą do tego samego celu, a nie tylko „grają na siebie”. Taki zgrany zespół to marzenie każdego pracodawcy. Jak go stworzyć?

Oczywiście dbając o atmosferę w zespole. Pozwalając pracownikom nawiązać autentyczne relacje. Dlatego cyklicznie organizowane spotkanie integracyjne to niezbędne narzędzie w pracy każdego managera. To po prostu najlepszy sposób na to, żeby stworzyć zgrany zespół. Wtedy nie będzie problemów z realizacją wyznaczonych zadań, a sukces przyjdzie niejako przy okazji. Pracownicy będą zaangażowani i kreatywni, a przy tym nie będą szukać innego miejsca pracy. Unikniemy więc dużej fluktuacji pracowników, będącej często zmorą firm i przedsiębiorstw. Zbyt częste zmiany w zespole oczywiście wpływają negatywnie na szanse firmy, jeśli chodzi o odniesienie sukcesu. Nowych pracowników trzeba wdrożyć, przeszkolić, zapoznać z kulturą danej korporacji, z filozofią firmy, zintegrować z resztą zespołu. To wymaga czasu i pieniędzy, które lepiej jest przeznaczyć na dbanie o atmosferę w już istniejącym zespole. Wtedy szybciej doczekamy się efektów.    

Impreza przebierana

Impreza przebierana to doskonały pomysł na integrację pracowników. Podczas takiego eventu zgrany zespół powstanie jakby samoczynnie, od niechcenia i bez specjalnych starań. W jaki sposób? Dzięki temu, że niejako „schowamy się” za naszym kostiumem, odważniej zaprezentujemy swoje możliwości. Zarówno jeśli chodzi o wymyślenie i stworzenie specjalnego stroju, jak i udział w zabawach integracyjnych, które zwykle towarzyszą kostiumowym balom.

Często jest przecież tak, że w pracy zostajemy niejako zaszufladkowani. Ludzie posługują się przecież stereotypami – to naturalny sposób działania umysłu. I chcąc nie chcąc możemy trafić do kategorii czy szufladki, z którą wcale się nie identyfikujemy. Potem trudno to zmienić. Ale lekiem na tego typu problemy z „zaszeregowaniem” pracowników mogą być właśnie imprezy firmowe. W nowym, obcym otoczeniu, w innych niż służbowe strojach, podczas innych niż codzienne aktywności zadaniach możemy sprawić, że współpracownicy ujrzą nasze prawdziwe „ja”. Przestaną postrzegać nas stereotypowo i dostrzegą w nas człowieka, a nie tylko trybik w maszynie. Kreatywnego, myślącego pracownika, cennego dla firmy.  

Bal kostiumowy

Impreza przebierana kojarzona jest głównie z karnawałem. A niesłusznie! Jest tyle innych okazji, kiedy można i warto zaproponować pracownikom integrację w kostiumach z jakiejś epoki. Albo w strojach związanych z jakimś motywem, na przykład filmów czy bajek. Choćby Noc Świętojańska, Halloween, Walentynki czy Andrzejki. Taka przebierana impreza firmowa na pewno wywrze większe wrażenie na pracownikach i dużo bardziej skonsoliduje zespół. Będzie naprawdę wyjątkowym wydarzeniem w życiu firmy, a nie tylko kolejnym zwykłym wyjazdem firmowym.  

Warto więc poświęcić trochę więcej pieniędzy i czasu albo wynająć profesjonalną firmę eventową, by zorganizować jedyną w swoim rodzaju imprezę dla naszego zespołu. Tego typu przyjęcia wymagają już fachowej wiedzy oraz kreatywności, by mieć pewności, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.   

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here