Stroje piłkarskie – czym się kierować podczas ich wyboru?

0
322
Stroje piłkarskie - czym się kierować podczas ich wyboru?

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z piłką nożną, czy też zdążyłeś już poznać wszystkie zasady, zapewne przywykłeś do faktu, że to klub zwykle zapewnia graczom niezbędny ekwipunek i strój. Jednak podczas sesji treningowych lub amatorskich rozgrywek wybór stroju należy do Ciebie. Z jednej strony kupowanie stroju piłkarskiego to „rocket science”, jednak są rzeczy, na które warto zwrócić uwagę decydując się na konkretny model. Chcesz wiedzieć jakie? Czytaj dalej!

Stroje piłkarskie, czyli właściwie co?

Kompletne stroje piłkarskie składają się zazwyczaj z: koszulki z krótkim lub długim rękawem, spodenek piłkarskich, skarpet, nagolenników i butów piłkarskich (korków). W przeszłości piłkarze nosili po prostu koszulki i spodenki. Nowoczesne komplety piłkarskie mają na celu ochronę graczy przed kontuzjami. Powinny jednak również zapewniać komfort i wygodę.

Kiedyś stroje dla futbolistów wykonywane były z… Wełny. Zmieniło się to dopiero w latach 50-tych, wówczas materiał ten został zastąpiony bawełną. Obecnie większość koszulek piłkarskich jest wykonywana z trwalszych, syntetycznych materiałów, które zapewniają ciepło i wytrzymują wielokrotne pranie.

Materiały użyte do strojów piłkarskich

Komplety piłkarskie są wykonywane z różnych materiałów, w tym z poliestru. Poliester to włókno syntetyczne o strukturze molekularnej, która jest ściśle związana. Jest hydrofobowy i nie wchłania wody jak bawełna. Wysokiej jakości poliester zachowuje swój kształt i pozostaje suchy nawet podczas intensywnych treningów. Ponadto ma wysoki stopień elastyczności, co jest niezbędne dla dobrej oddychalności. Elastyczność ta ma swoje praktyczne zastosowanie w futbolu. Dlaczego? Ponieważ jest to sport kontaktowy, w którym szarpanie koszulek jest na porządku dziennym. Rozerwanie stroju podczas spotkania towarzyskiego czy ważnego meczu nie jest pożądane.

Niektóre koszulki piłkarskie są wykonane w 100% z poliestru, ale czasem również w tę tkaninę wplecione są inne włókna. Najlepsze koszulki, np. takie, jak te które znajdziesz w https://zina.pl/odziez/stroje-pilkarskie są wykonywane z lekkiego, bezszwowego materiału. Mają też boczne panele z siateczki, które wspomagają przepływ powietrza, co prowadzi do mniejszego pocenia się podczas gry. Lekki materiał jest delikatny dla skóry, a bezszwowa konstrukcja oznacza mniejsze ryzyko obtarć i dyskomfortu podczas ruchu.

Wielkie znaczenie rozmiaru

Najważniejszym aspektem przy wyborze strojów piłkarskich jest to, aby dobrze dopasowywały się do ciała. Możesz nosić najbardziej zaawansowany technologicznie strój na świecie, ale jeśli jest za ciasny lub ślizga się po ciele, prędzej czy później odczujesz dyskomfort. Zwłaszcza podczas ruchu.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar, musisz dokładnie znać swoje wymiary — szczególnie jeśli strój będziesz kupował w sklepie internetowym i nie będziesz miał możliwości przymierzenia go.

Jeśli nie masz pewności co do konkretnego rozmiaru, sprawdź tabelę zamieszczoną na stronie wybranego sklepu. Jeżeli nie ma jej na stronie, poproś wówczas sprzedawcę o przesłanie jej lub pomoc w dobraniu odpowiedniej wielkości ubrań.

Co prawda strój piłkarski powinien być dopasowany do sylwetki, pamiętaj jednak, że zbytnie dopasowanie spowoduje ograniczenie Twoich ruchów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj