Wdrożenia systemu ERP – największe mity

0
230
Wdrożenia systemu ERP - największe mity

Systemy ERP stają się coraz popularniejsze, bo skutecznie usprawniają pracę przedsiębiorstw. Mimo że wzrasta świadomość dotycząca tego typu rozwiązań, ciągle nie brakuje powszechnie powielanych mitów związanych z nimi. Ile razy spotkaliście się z przekonaniem, że systemy ERP są tylko dla dużych firm i korporacji albo że wdrożenia ERP ciągną się w nieskończoność? Właśnie. A to nie jest prawda, podobnie jak kilka innych twierdzeń.

Dobrze dobrany system klasy ERP może przynieść firmie wymierne korzyści. Nie tylko usprawnić działania wielu działów, lecz także pomóc kontrolować procesy i przedsiębiorstwo w ogóle, zmniejszyć koszty pracy, zwiększyć wydajność pracowników oraz ograniczyć złe decyzje biznesowe poprzez dostęp do aktualnych, wiarygodnych danych. Możliwości, jakie daje system informatyczny ERP, docenia coraz więcej marek z różnych branż, ale nadal wiele spółek obawia się, że inwestycja w takie rozwiązanie będzie bardzo droga i przez to nieopłacalna.

Wdrożenia systemu ERP są drogie i długotrwałe

Tu dochodzimy do pierwszego mitu. Owszem, są firmy, w których wdrożenia systemu ERP wymagały ogromnych nakładów finansowych i długiego czasu. Najczęściej mówimy tutaj o sytuacji, gdy trzeba programować poszczególne funkcjonalności z uwzględnieniem potrzeb klienta. Jeżeli jednak system ERP jest dostosowany do branży i modelu operacyjnego firmy, nie wymaga tworzenia nowych rozwiązań tylko konfigurowania już istniejących, da się zoptymalizować koszty jego wdrożenia tak, aby nie obciążyły zbyt mocno budżetu. Podobnie będzie z czasem trwania tego procesu – o ile klient szybko podejmie konieczne decyzje i pozostanie otwarty na sugestie oraz kompromisy, można to zrobić stosunkowo szybko.

Uwaga – najlepszym czasem na wdrożenie systemu ERP jest okres posezonowy dla wybranej branży. Nie należy się decydować na wprowadzanie zmian np. na przełomie roku, bo wówczas zazwyczaj dużo się dzieje albo wtedy, kiedy firma działa bardzo intensywnie, żeby nie zaburzyć jej pracy.

System ERP to projekt dla działu IT

Mit drugi dotyczy tego, jakie działy powinny zaangażować się we wdrożenia. W związku z tym, że jest to rozwiązanie informatyczne, niektórzy uważają, że ERP powinien interesować tylko IT. A to nie jest prawda. Systemy ERP wymagają zaangażowania osób na najwyższych stanowiskach w firmie – kierowników, dyrektorów itp. rozumiejących, jak rozwój technologii może wpłynąć na rozwój organizacji. Często to właśnie ci pracownicy poświęcają więcej czasu podczas wdrożenia niż informatycy.

Szukasz firmy, która przeprowadza wdrożenia systemów ERP? Sprawdź ofertę Gecos: https://gecos.pl/uslugi/wdrozenia-systemow/

Systemy ERP nie są dla średnich firm

Mit trzeci – systemy klasy ERP są tylko dla dużych firm i korporacji, średnim przedsiębiorstwom nie opłaca się ich wdrażać. W praktyce opłacalność ocenia się na etapie analizy przedwdrożeniowej, która weryfikuje funkcjonalność systemu w stosunku do potrzeb klienta. W wielu przypadkach okazuje się, że te średnie spółki mogą uzyskać naprawdę satysfakcjonujące rezultaty po wprowadzeniu systemów ERP.

System ERP odpowiedzią na wszystkie potrzeby firmy

Mit czwarty to przekonanie, że system ERP jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby firmy. We współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstwa bez CRM-ów, BPM-ów, DMS-ów lub specjalistycznych programów branżowych. Systemy ERP nie będą rozwiązaniem zastępującym inne, ale mogą służyć do ich integracji. Poza tym najczęściej standardowy system należy uzupełnić o dodatki dostosowane do wymagań rozwijających się firm.

Trzeba również pamiętać, że nie każdy, kto zostanie niejako zmuszony do korzystania z nowego rozwiązania, będzie z tego zadowolony. Przy wdrożeniach trzeba uwzględnić czas na szkolenie pracowników i jednocześnie dać wszystkim chwilę na przyzwyczajenie się do systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj