Świeże i aromatyczne zioła są niezastąpione w kuchni. Na szczęście nie wymagają one szczególnej pielęgnacji i można je z powodzeniem hodować w doniczkach w domowych warunkach, czy to na kuchennym parapecie, czy na balkonie. Ważne jest jednak, aby umiejętnie dobrać doniczki na zioła, aby zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, wybierając doniczki do hodowli ziół.
Uprawa ziół w kuchni
Ponieważ zioła potrzebują temperatury pokojowej do odpowiedniego wzrostu, możesz je z powodzeniem hodować w kuchni. Jeżeli ma się w niej znaleźć niewielka ilość ziół, wybierz pojedyncze, ozdobne donice, dzięki którym będą one zawsze pod ręką. Zdecydowana większość ziół, jak bazylia, tymianek, szałwia czy rozmaryn, nie wymagają sporych doniczek ze względu na słabo rozrastający się system korzeniowy. Jeżeli dysponujesz kuchnią o niewielkich rozmiarach, zdecyduj się na doniczki wiszące – nie zabiorą cennego miejsca na blacie roboczym czy parapecie, a w dodatku będą stanowić doskonałą ozdobę pomieszczenia. Możesz je umieścić na specjalnych haczykach, a nawet na karniszu, obok siebie bądź jedna pod drugą. Jeśli jednak marzysz o sporej ilości świeżych ziół w Twojej kuchni, wybierz system ogrodów wertykalnych. Sprawdzą się one szczególnie w przypadku ziół jednorocznych.
Uprawa ziół na balkonie
W przypadku uprawy ziół na balkonie wybór jest znacznie szerszy. Możesz zdecydować się m.in. na doniczki w formie wolnostojących skrzynek czy mocowane do balkonowych poręczy. Najczęściej skrzynki balkonowe mają do 20 cm głębokości i 20 cm szerokości, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku wielu różnych gatunków ziół. W sporej wielkości skrzynkach możesz bez problemu wykonać przegrody, lub nabyć już gotową z przegrodami, i tym sposobem stworzyć mini ogród w jednej z nich. Warunkiem jest jednak, aby wybrane zioła nie różniły się od siebie wymaganiami czy systemem korzeniowym. Zanim wybierzesz doniczki balkonowe do uprawy ziół, sprawdź, czy są one odporne na mróz, działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych czy promieniowanie UV. Z tego powodu największą popularnością obecnie cieszą się doniczki rattanowe, dostępne m.in. w hurtowni doniczek Sklep Kwiecisty.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając doniczki na zioła?
Wybierając doniczki na zioła, wbrew pozorom, nie należy kierować się wyłącznie gustem. Przede wszystkim dopasuj rozmiar doniczki do rozmiaru rośliny oraz jej potrzeb. Niektóre z nich, jak np. mięta, charakteryzują się silnie rozrastającym systemem korzeniowym, dlatego należy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Ponadto jeszcze przed zakupem musisz zastanowić się, który rodzaj doniczek pozwoli Ci ochronić wyhodowane zioła przed przeciągiem, gorącą parą unoszącą się znad gotujących się potraw czy zniszczeniem przez zwierzęta domowe. Bardzo ważny jest także odpływ nadmiaru wody – wybrane doniczki powinny posiadać specjalny otwór do odprowadzania wody do podstawki. W hodowli ziół plastikowe pojemniki się nie sprawdzą. Zamiast nich wybierz donice ceramiczne, betonowe, blaszane, wiklinowe czy ze sztucznego drewna.