Wynajem apartamentu na wakacje – dlaczego warto?

0
583
Wynajem apartamentu na wakacje – dlaczego warto?

Coraz większą popularnością cieszą się wakacyjne pobyty w apartamentach. Wybierają je najczęściej rodziny, które chcą klimat własnego mieszkania przenieść do atrakcyjnych miejsc turystycznych. Natomiast dla podróżujących grup przyjacielskich liczy się przede wszystkim swoboda, którą daje ta forma zakwaterowania w czasie wyjazdu. Dla jednych i drugich natomiast istotne są niższe koszty wynajmu w porównaniu z hotelami czy ośrodkami wczasowymi.

Polacy najczęściej wakacje spędzają w kraju – w atrakcyjnych miejscach nad morzem, w górach czy nad jeziorami. Najbardziej znane miejsca są wręcz oblegane w miesiącach letnich oraz podczas zimowych ferii. Wiąże się to nie tylko z niedawnymi problemami z przekraczaniem granic czy z wyższymi kosztami pobytu. W ostatnich latach rodzima oferta miejsc noclegowych wyraźnie się rozwinęła i jest dziś dużo bardziej urozmaicona oraz lepiej dostosowana do oczekiwań gości niż kiedyś.

– Noclegi w apartamentach są w naszym kraju w miarę nową formą zakwaterowania na czas wakacji – mówi specjalista z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, atrakcyjnej miejscowości górskiej w Beskidzie Śląskim. – Okazały się jednak dobrą propozycją dla osób, którym nie odpowiada z różnych powodów mieszkanie w hotelach, w domach wczasowych czy na kwaterach prywatnych. Jednocześnie większość urlopowiczów oczekuje wyższego standardu, niż mogą zaoferować im pola namiotowe i kempingi. Dlatego popularność tego typu miejsc w dużych miastach i w znanych kurortach rośnie z roku na rok.

Apartament – co to jest

Turystyczny apartament musi spełnić kilka podstawowych warunków. W pierwszej kolejności jest to oczywiście miejsce zamieszkania i noclegu, więc pokój musi być odpowiednio wyposażony, aby wygodnie w nim spędzać czas w dzień i odpoczywać w nocy. Wielkość pomieszczenia i liczba miejsc do spania jest zróżnicowana, ale podstawowy standard to wyposażenie dla minimum dwóch osób. Popularne są też większe pokoje lub połączone pomieszczenia sąsiadujące, w których mogą mieszkać całe rodziny lub kilkuosobowe grupy znajomych.

Niezbędna jest również oddzielna łazienka z bezpośrednim dostępem zaopatrzona w podstawowe kosmetyki i ręczniki. Trzecim koniecznym wymogiem jest połączona z pokojem kuchnia lub dostęp do kuchni wspólnej, a przynajmniej aneks kuchenny. Mieszkańcy są z reguły nastawieni na samodzielne przygotowanie posiłków. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze podstawowe wyposażenie – nie chodzi tylko o urządzenia i naczynia do gotowania oraz jedzenia, ale także pozostały sprzęt AGD, RTV i oczywiście dostęp do szybkiego internetu. Wszystko po to, aby mieszkańcy apartamentu mieli namiastkę domu i mogli w nim wykonywać najważniejsze codzienne czynności. Z reguły są to miejsce ze swobodnym dostępem, nie ma tu przejścia przez recepcję, ani bezpośredniego kontaktu z obsługą.

Zalety mieszkania w apartamencie

Dla wielu podróżujących rodzin w czasie wakacji najważniejszą zaletą apartamentów jest możliwość przeniesienia się w nowe miejsce przy zachowaniu codziennych rytuałów. Wczasowicze robią zakupy i przygotowują posiłki, ale chodzą przy okazji na spacery atrakcyjnymi trasami, zwiedzają muzea czy spędzają wolne chwile na plaży. Apartament daje możliwość zamieszkania w najbliższym sąsiedztwie znanego zabytku, w kamienicy na rynku starego miasteczka lub w najbliższej okolicy morza czy jeziora.

W apartamentach panuje też większa swoboda niż w hotelach czy domach wczasowych – nie ma np. narzuconego rytmu dnia związanego z wykupionymi posiłkami. Właścicielom nie sprawia problemu przyjmowanie gości, a nawet podejmowanie ich na nocleg. W hotelach i domach wczasowych jest to wręcz niemożliwe.

Z reguły jest to także tańsza forma spędzania urlopu niż w zorganizowanych punktach wypoczynku. Przede wszystkim w apartamencie płaci się za wynajem przestrzeni, a nie za liczbę osób. To daje większe możliwości oszczędności np. dla dużych rodzin czy kilkuosobowych grup. Przygotowując posiłki we własnej kuchni mniej wydaje się na jedzenie niż w drogich restauracja czy nawet punktach gastronomicznych. Ceny posiłków w znanych miejscowościach są najczęściej bardzo wysokie i stanowią poważną część wydatków wakacyjnych.

Także cena samego pokoju jest z reguły niższa od opłaty za pomieszczenie podobnej wielkości w hotelu, gdzie w koszty wliczane jest utrzymanie całej ekskluzywnej infrastruktury jak basen, spa czy sale konferencyjne. Do tego dochodzą jeszcze wydatki na liczną obsługę. W apartamentach wszelkie dodatkowe koszty sprowadzone są do minimalnego poziomu.

W związku z rosnącą popularnością tej formy wypoczynku zwiększa się w Polsce liczba apartamentów i coraz łatwiej znaleźć je w sąsiedztwie atrakcyjnych miejsc. Okres wakacyjny to jednak czas, kiedy cieszą się one największym zainteresowaniem. Warto więc z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie noclegi, bo daje to większą szansę na ciekawą lokalizację. Na szczęście w zasadzie wszyscy właściciele tego typu miejsc prowadzą rezerwację internetową.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj