Zalety korzystania z systemu Invisalign

0
418
Zalety korzystania z systemu Invisalign

Stwierdzenie u pacjenta wady zgryzu zawsze niesie za sobą wiele nowych wyzwań. U wielu z nich niestety, jeżeli chce się zapobiec powstaniu wielu różnych efektów ubocznych, niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. W leczeniu wady zgryzu niezbędna jest wizyta w gabinecie ortodontycznym. W jej trakcie lekarz dokładnie sprawdzi stan zgryzu, wykona niezbędne pomiary, a następnie zaproponuje metodę leczenia. Do tej pory tak naprawdę jedyną możliwością było założenie pacjentowi stałego aparatu na zęby. Dziś jednak jest już więcej możliwości i leczenie wady zgryzu może się też odbywać z wykorzystaniem niewidocznych aparatów nakładkowych Invisalign.

Przede wszystkim zwiększony komfort pacjenta

Systemy Invisalign dają bardzo dużo możliwości i znacznie zwiększają komfort pacjentów. Leczenie ortodontyczne z zastosowaniem stałego aparatu na zęby jest bowiem bardzo trudne dla pacjentów i wymaga od nich wielu wyrzeczeń. Sam aparat utrudnia np. spożywania pokarmów i codzienną higienę jamy ustnej, a także ma negatywny wpływ na estetykę uśmiechu. Możliwość zastąpienia go niewidoczną i wygodną w użytkowaniu przezroczystą nakładką na zęby nie tylko zwiększa komfort pacjenta, ale w wielu przypadkach może być też elementem, który skłoni niektóre osoby do rozpoczęcia leczenia.

O przebieg leczenia wady zgryzu z zastosowaniem systemu Invisalign zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza ortodontę z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach, odpowiedział nam, że:

Leczenie wady zgryzu z zastosowaniem systemu Invisalign w dużej mierze opiera się na działaniu pacjenta. Przy rozpoczęciu leczenia pacjent otrzymuje bowiem w gabinecie nie jedną nakładkę Invisalign, tylko ich zestaw na cały zaplanowany okres leczenia. W jego trakcie co mniej więcej dwa tygodnie musi sam zmieniać stosowaną nakładkę na nową. Wraz ze mianami dokonuje się stopniowych przesunięć zębów w łukach na ich właściwe, zaplanowane podczas tworzenia strategii leczenia miejsca.

Zwiększenie komfortu pacjenta odbywa się też poprzez ograniczenie do minimum konieczności odbywania w trakcie leczenia wizyt kontrolnych w gabinecie. Trzeba się na nie zgłaszać zaledwie co kilka miesięcy, w celu dokonania przez ortodontę oceny osiągniętych efektów terapii.  Ważne jest też to, że jeszcze przed rozpoczęciem leczenia pacjent może zobaczyć, jaki będzie jego efekt końcowy na przygotowanym podczas planowania leczenia projekcie 3D.

Możliwość wyjmowania i wkładania aparatu do jamy ustnej

Dużą zaletą leczenia wad zgryzu poprzez zastosowanie systemów Invisalign jest też to, że podczas leczenia pacjent może w dowolnym momencie wyjąć na jakiś czas z ust nakładkę, a później ją znów włożyć. Dzięki temu z łatwością może np. zjeść posiłek czy umyć zęby. Jest to również duże ułatwienie, jeżeli ma zaplanowane jakieś wystąpienie publiczne, np. udział w konferencji czy prowadzenie szkolenia. Po zakończeniu takiego spotkania, z powrotem włoży nakładkę i zęby dalej będą właściwie układane w łuku.

Jak długo w ciągu dnia pacjent musi nosić nakładkę Invisalign?

System Invisalign został zaprojektowany w taki sposób, żeby pacjent w ciągu dnia miał możliwość, chociaż na jakiś czas zaprzestać jego stosowania. Powinien przy tym jednak dbać o to, żeby te niewidoczne aparaty na zęby nosić przynajmniej przez 22 godziny każdego dnia. Jest to konieczne do tego, żeby móc zmienić ustawienie zębów i doprowadzić do wyleczenia zdiagnozowanej wady zgryzu.

Po zakończeniu leczenia, podobnie jak w leczeniu z zastosowaniem stałych aparatów ortodontycznych, konieczny jest jeszcze okres retencji, czyli utrwalenia osiągniętych efektów leczenia. W przypadku systemów Invisalign stosowane są jednak nieco inne aparaty retencyjne. Aparaty Viviera są idealnie przezroczyste i znacznie mniej uciążliwe w codziennym stosowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj