Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Wiadomo, że nie jest chorobą, ale jest stanem podwyższonego wysiłku dla organizmu, który musi opiekować się jeszcze nienarodzonym dzieckiem. Wiąże się to z różnego typu ciążowymi dolegliwościami. Część z nich męczy tylko niektóre kobiety, a są takie panie, które poza rosnącym brzuchem są zupełnie bez zmian. Jakie dolegliwości najbardziej dokuczają kobietom w tym specjalnym stanie? Czy objawy ze strony układu pokarmowego: zaparcia, biegunki czy nudności są groźne w czasie ciąży? Jak im zapobiegać naturalnymi sposobami, aby nie musieć wspomagać się lekami? Kiedy o swoich problemach z zaparciami powiedzieć lekarzowi prowadzącemu?
Dolegliwości jakie odczuwają kobiety w ciąży – czego się wystrzegać, a z czym przejść do porządku dziennego?
Ze względu na intensywne zmiany hormonalne, które zachodzą już od momentu poczęcia kobiety w ciąży mają nie tylko rozchwiany nastrój, ale również ich organizmy zmieniają swoją wydajność. W wielu przypadkach pierwszy trymestr objawia się męczącymi, porannymi nudnościami, brakiem energii i ogólną ospałością organizmu – dotyczy to wszystkich procesów w nim zachodzących. Przede wszystkim większość ciążowych dolegliwości będzie znikało wraz ze zmianą trymestru ciąży – już w drugim pojawią się zastrzyki energii, a często znikną również objawy związane z porannymi wymiotami. Jeśli jednak, któreś z dolegliwości są zbyt intensywne lepiej skonsultować je z lekarzem. Zobacz więcej tutaj:http://mediprint.pl/ – aby przeczytać o tym, z jakimi problemami w ciąży mierzą się inne kobiety.
Objawy ze strony układu pokarmowego – czy zaparcia mogą być groźne zarówno dla matki, jak i dziecka?
Wraz ze wzrostem dziecka wewnątrz macicy inne narządy wewnętrzne spychane są na boki. Z tego powodu ich praca jest mocno ograniczona. Dotyczy to również jelit – tak powstają ciążowe zaparcia. Pojawiają się one szczególnie wtedy gdy ciężarna ma siedzący tryb życia, oraz spożywa potrawy ubogie w błonnik. Chociaż same w sobie zaparcia nie będą groźne dla dziecka czy matki, już parcie może doprowadzić do hemoroidów. Dlatego ważne jest aby zminimalizować to ryzyko.
Naturalne sposoby na zminimalizowanie problemów z zaparciami
Chociaż fizycznej przyczyny zaparć, a więc ograniczonej przestrzeni w brzuchu nie da się zminimalizować zupełnie, można pozbyć się innych czynników, które generują ten problem. Po pierwsze dieta: powinna być szczególnie bogata w błonnik, a gdy jest to niemożliwe, należy suplementować błonnik w tabletkach. Równie istotne jest picie odpowiedniej ilości wody – dzięki niej problemy będą zdecydowanie mniejsze. Ze względu na specjalny stan lepiej nie korzystać z ziół bez konsultacji lekarskiej.
Kiedy należy koniecznie o zaparciach poinformować lekarza prowadzącego?
Jeśli problem z zaparciami mocno daje się we znaki koniecznie trzeba o tym poinformować lekarza prowadzącego. Wskaże on odpowiedni sposób leczenia: istnieją bezpieczne dla ciężarnych syropy i tabletki. Warto skonsultować się z lekarzem, aby nie doszło do trudnych do wyleczenia powikłań.