Stosowanie zaworów elektromagnetycznych jest niemal powszechne we wszystkich rodzajach instalacji. Nie tylko w prostych, ale też w mocno rozbudowanych konstrukcjach sprawdzają się idealnie. Choć ich budowa jest dosyć prosta, są solidne, funkcjonalne i zapewniają bezproblemowe działanie każdej instalacji służącej do przesyłania różnego rodzaju cieczy czy gazów. Trzeba jednak mieć świadomość, że podobnie, jak duży jest wybór tego rodzaju zaworów, tak wiele uwagi należy poświęcić, aby wybrane zawory elektromagnetyczne były w stu procentach dopasowane do danego systemu.
Jak działają elektrozawory?
Zawory elektromagnetyczne działają na bardzo prostej zasadzie – otwierają się i zamykają dzięki działaniu impulsów elektrycznych na cewkę magnetyczną, która jest sercem każdego zaworu. Na rynku zaworów wybór mamy dosyć spory – mogą się one różnić rozmiarem, modelem, przeznaczeniem, materiałami, z jakich zostały wykonane, a także parametrami. Wybierając konkretny zawór, musimy więc mieć wiedzę na temat parametrów oraz potrzeb technologicznych w instalacji, w której chcemy go zamontować. Jeśli o to nie zadbamy, może się okazać, że nawet najlepsze zawory elektromagnetyczne nie sprawdzą się w stu procentach i będą działały nieprawidłowo – bo nie będą dopasowane do konkretnego systemu.
Nie każdy zawór sprawdzi się wszędzie
Oprócz zaworów do wody lub pary wodnej i innych gazów, możemy spotkać się również z zaworami specjalnego przeznaczenia. Stosowane są one przede wszystkim w takich instalacjach, w których płyną substancje agresywne i żrące, a więc nie w budownictwie, ale w różnych gałęziach przemysłu. W takich warunkach zawory przystosowane do wody raczej się nie sprawdzą, gdyż mogą mieć zbyt słabe parametry techniczne i nie być odporne na działanie substancji mogących je uszkadzać i niszczyć.
W poszukiwaniu odpowiednich zaworów zwracajmy więc uwagę nie tylko na jego wymiary czy cenę, ale również na to, z czego został wykonany, w jaki sposób jest wzmocniony i chroniony przed szkodliwymi czynnikami, jaka jest jego trwałość przy nieustanym narażeniu na działanie substancji szkodliwych. Jeśli tego dokładnie nie sprawdzimy, może się okazać, że zwykły zawór nie poradzi sobie i trzeba będzie przebudowywać całą instalację oraz wymieniać dotychczas zastosowane zawory. Im więcej uwagi poświęcimy wybraniu właściwych zaworów elektromagnetycznych, tym większą możemy mieć pewność, że doskonale będą sobie one radziły także w warunkach wyjątkowo trudnych.