Jak dobrać siatkę do balotów?

0
529
Jak dobrać siatkę do balotów?

Samodzielnie zrobiona pasza dla zwierząt ze słomy, siana, koniczyny czy trawy? Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które umożliwiają stworzenie balotów czy sianokiszonki. To między innymi sznurek, folia czy siatka. Oferta jest ogromna i trudno jest wybrać właściwy artykuł. Jaka jest różnica pomiędzy każdym z nich? We wpisie wyjaśniamy, dlaczego użycie siatki do balotów to doskonały sposób, aby otrzymać pełnowartościową i smaczną pasze dla zwierząt.

Balot a sianokiszonka

Baloty to sprasowana pasza dla zwierząt hodowlanych. Powstają wskutek owijania słomy, siana lub ściółki odpowiednim produktem. Może to być sznurek, folia lub siatka.

Siatka do balotów umożliwia prosty w regulacji i nieskomplikowany w wykonaniu system belowania siana i słomy. Dzięki temu łatwo można składować te produkty i wykorzystywać później jako pasze dla zwierząt. Różnicą jest to, że siatką kręci się już wysuszone zielonki i nie poddaje ich procesom fermentacji. System do owijania słomy i siana to standardowe wyposażenie pras do belowania, dlatego sama czynność jest niezwykle łatwa i wygodna. Dzięki ścisłemu okręceniu roślin siatką do balotów można łatwo zachować gęstość gotowych bel, co ułatwia ich składowanie i rozdzielanie paszy pomiędzy zwierzęta.

Natomiast sianokiszonka to pasza dla zwierząt wytwarzana z lekko podsuszonych roślin, na przykład trawy czy też koniczyny. Zebrane zielonki formuje się w bele, a następnie przy pomocy prasy rolniczej owijane są specjalną folią. Dzięki temu pasza ma wygodny do przechowywania i przenoszenia kształt, a także w wyniku kiszenia zyskuje odpowiednie właściwości i staje się pełnoporcjowym pożywieniem dla zwierząt hodowlanych. Doskonale sprawdza się w żywieniu koni, owiec, kóz, a nawet dzikiej zwierzyny łownej. Wybór folii odgrywa tutaj ogromną rolę, ponieważ to ona warunkuje cały proces fermentacji. W zależności od jej rodzaju słabiej lub mocniej odbija światło słoneczne, a także zmienia parametry fermentacji. Kolor dobiera się również do pokosu, co pozwala szybko i łatwo segregować pokarm.

Co wpływa na właściwe belowanie siatką?

Na właściwe belowanie siana i słomy ogromny wpływ mają dwa czynniki. Są to:

  • maszyna do belowania,
  • siatka do belowania.

Kiepskiej jakości siatka, która łatwo pęka i zbyt moc o się rozciąga może zepsuć całe przedsięwzięcie. Dobór odpowiedniego produktu nie jest wcale taki prosty, ponieważ proces belowania z siatką uzależniony jest od jej długości, szerokości, wytrzymałości, a także sposobowi zwinięcia. O samej wytrzymałości siatki decydują grube nitki, z której jest zbudowana, czyli osnowy. Natomiast połączenia między nimi (wątki) warunkują równomierne naciągnięcie siatki na słomę lub siano.

Podczas belowania bardzo ważne jest, aby rolki były równo i ciasno zwinięte oraz posiadały idealnie wykończone krańce. Jeśli siatka została niewłaściwie przygotowana przez producenta, może rolować się i zwijać w prasie, co skutkuje nie tylko źle przeprowadzonym belowaniem i uszkodzeniem włókien siatki, ale też wiąże się ze zniszczeniem maszyny. Oprócz tego na proces belowania wpływa ilość kupionej siatki. Dobrze jest wyposażyć się w nieco więcej tego produktu, aby nie skończył się nagle podczas prac na polu. . Najlepiej dokładnie obliczyć zapotrzebowanie i przyjąć około 10% marginesu błędu.

Jaką siatkę wybrać do balotów? 

Wybór siatki do balotów nie jest taki oczywisty. Jak radzi ekspert z Agropol24 – sklepu z częściami rolniczymi online:

Trzy niezwykle ważne parametry podczas wyboru siatki do balotów to jej długość, szerokość oraz dopasowanie do maszyny. Zazwyczaj siatki mają długość od 2000 do 4500 metrów, jednak należy przyjąć, że na jednej szpuli może brakować nawet 200 metrów. Dlatego wyliczając zapotrzebowanie, dobrze założyć nieco więcej. Większość siatek na ostatnich 50 metrach posiada czerwoną linię ostrzegawczą. Oprócz tego ważna jest szerokość siatki. Na rynku znaleźć można artykuły mające 123 cm, 125 cm, 132 cm, a nawet więcej. Jednak szerokość musi być dobrana do zasobnika prasy, a standardem jest raczej 123 cm. Za duża siatka może skutkować nierównomiernym owijaniem beli, jej plątaniem, zrywaniem czy podwijaniem.

Nasz rozmówca wspomniał też, że dobra i wytrzymała siatka do balotów jest:

  • wykonana z polietylenu,
  • stabilizowana UV, dzięki czemu będzie trwalsza i nie pęknie na balocie przy dużym nasłonecznieniu,
  • odpowiednio gruba,
  • wytrzymała na zerwanie na poziomie minimum 250 kg, co jest wystarczającym parametrem do standardowych bel o średnicy 1,2 m.

Siatka do balotów a sznurek

W naszym kraju większą popularnością wciąż cieszą się sznurki do owijania bel siana i słomy, jednak zdecydowanie lepiej przestawić się na siatkę do balotów. Zasadniczą korzyścią płynącą ze stosowania siatki jako alternatywę do sznurka jest wydajniejsza praca, gładsza powierzchnia beli i wyższa odporność na czynniki środowiska. Sznurek nie jest w stanie wystarczająco równo pokryć siana czy słomy, przez co będą one chłonęły dużo wody. Praca z siatką to również wyższa wytrzymałość oraz mniejsze zużycie materiału.

Korzyści ze stosowania siatek do balotów

Na rynku jest ogromny wybór produktów do tworzenia sianokiszonek czy belowania siana oraz słomy. W przypadku tej drugiej czynności bez wątpienia prym wiodą siatki do balotów. Korzyści ze stosowania siatki rolniczej to między innymi:

  • mniejsze zużycie prasy – do owinięcia siana lub słomy siatką potrzeba mniej obrotów,
  • większa wydajność – owijanie siatką skraca czas potrzebny na przygotowanie beli, co podnosi produktywność i zwiększa produkcję o kilkanaście do  nawet dwudziestu sztuk w ciągu godziny w porównaniu do użycia standardowego sznurka,
  • lepsze pokrycie beli – owinięcie siana lub słomy siatką sprawia, że gotowe bele mają ładniejszy, jednolity kształt oraz gładką i równą powierzchnię – ułatwia to transport, przechowywanie i rozdysponowanie produktu pomiędzy zwierzętami,
  • pokrycie brzegów beli – dokładne i ciasne pokrycie beli od brzegu do brzegu zmniejsza ilość powietrza wewnątrz produktu, co zwiększa ochronę przed niekorzystnymi warunkami środowiska, a woda spływa po niej jak po dachówce,
  • szybkie i proste otwarcie – rozwinięcie beli owiniętej siatką jest o wiele prostsze niż męczenie się ze zdjęciem sznurka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj