Podjęcie decyzji o rozstaniu się z samochodem to dopiero pierwszy krok na drodze do sfinalizowania sprzedaży. W jaki sposób jak najszybciej znaleźć kupca i otrzymać satysfakcjonującą sumę pieniędzy? Nie każdy ma dość czasu, aby samodzielnie zająć się kontaktem z potencjalnymi kupcami, dlatego do wyboru pozostaje współpraca z komisem lub skupem samochodów. Czym różnią się te rozwiązania i które najlepiej spełni Twoje oczekiwania?
Komis samochodowy
Oddanie samochodu w komis to rozwiązanie pośrednie pomiędzy samodzielnym szukaniem nabywcy a sprzedażą auta do skupu. Nasze auto trafia na parking komisu, gdzie oczekuje na zainteresowanego kupca, a w przypadku sfinalizowania sprzedaży, otrzymujemy ustaloną sumę pieniędzy. Można zatem powiedzieć, że komis w tym wypadku odgrywa rolę pośrednika, pomiędzy kupcem i właścicielem auta. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość oddania samochodu w ręce pracowników komisu, którzy powinni zadbać o jego czystość, stan, a także zajmą się reklamowaniem pojazdu przed klientami. Właściciel auta nie musi się przejmować obsługą auta, aż do momentu sprzedaży, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Co więcej, komisy oferujące rzetelne usługi cieszą się dobrą reputacją wśród klientów, a także dysponują szerszymi możliwościami reklamy, niż sprzedawcy indywidualni.
Jednakże komisy posiadają również wady, które sprawiają, że wielu kierowców nie może skorzystać z tej drogi sprzedaży. Pierwszą z nich jest selektywność komisu podczas przyjmowania samochodu. Firma nie przyjmuje wszystkich aut, ale jedynie te, które można względnie szybko sprzedać z zyskiem. Oznacza to, że komis może odmówić przyjęcia samochodu lub zaoferuje niekorzystne dla właściciela warunki, które znacznie zmniejszą potencjalny zysk. Ze względu na fakt, że komis jest odpowiedzialny za wszelkie ukryte wady w samochodzie, firmy tego typu mogą prowadzić rygorystyczną selekcję, której nie przejdzie sporo aut. Dodatkowo warto pamiętać, że oddanie auta w komis nie jest równoznaczne ze znalezieniem kupca. Samochód może czekać tygodniami lub miesiącami na nabywcę bez żadnej gwarancji na sukces. W tym czasie właściciel nie może korzystać z samochodu, co znacznie utrudnia życie, zwłaszcza gdy potrzebujemy gotówki na zakup nowego auta, a wciąż nie pozbyliśmy się poprzednich czterech kółek.
Skup samochodów
W porównaniu do komisu lub samodzielnej sprzedaży skup aut Brzeziny oferuje znacznie szybsze rozwiązanie problemu sprzedaży samochodu. Ze względu na fakt, że firmy tego typu zajmują się nie tylko odsprzedażą aut, ale również dystrybucją używanych części oraz złomu, skupy samochodów przyjmują pojazdy niezależnie od ich wieku, modelu, przebiegu czy kompletności. Dzięki temu z usług skupu mogą skorzystać nie tylko posiadacze popularnych typów aut, ale również właściciele wysłużonych samochodów firmowych lub pojazdów lekko uszkodzonych. Co więcej, firma oferuje bezpłatne oględziny, obsługę dokumentów związanych ze sprzedażą, a także odbiór auta we własnym zakresie.
Sprzedaż w skupie aut przebiega niezwykle sprawnie i gotówka może trafić do ręki właściciela samochodu w ciągu dwóch lub trzech dni od skontaktowania się ze skupem – o wiele szybciej niż w przypadku komisu. Podczas telefonicznej rozmowy sprzedający auto przekazuje podstawowe informacje na temat pojazdu, a także ustala dogodny dla siebie termin oględzin. Reprezentujący firmę specjalista przeprowadza rzetelne oględziny, po czym przedstawia właścicielowi propozycję umowy. Zyski w przypadku kontaktu ze skupem są porównywalne z wypłatą z komisu, jednakże nie musimy czekać na sprzedaż, ani zastanawiać się, czy nasze auto zostanie przyjęte na listę samochodów do sprzedaży. Wygoda, szybkość obsługi oraz większa wszechstronność usług sprawia, że skup aut stanowi dla wielu kierowców ciekawszą alternatywę wobec komisów.