Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna — czym się różnią?

0
229

Choć określeń kredyt i pożyczka często używa się zamiennie, kredyt hipoteczny nie jest wcale tym samym co pożyczka hipoteczna. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi produktami? Sprawdźmy.

Na co dzień, w mowie potocznej określeń kredyt i pożyczka często używa się zamiennie.
Zgodnie z przepisami oba produkty znacząco się od siebie różnią i mają odmienną specyfikę. Doskonałym przykładem jest tu kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna — pozornie podobne, w praktyce — zupełnie inne.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna jest pożyczką gotówkową zabezpieczoną hipoteką. Aby ją pozyskać, musisz być więc właścicielem nieruchomości mieszkalnej lub komercyjnej. W przypadku braku spłaty rat w terminie, dzięki hipotece kredytodawca będzie mógł przejąć nieruchomość, spieniężyć ją, a pozyskane ze sprzedaży środki przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki hipotecznej dobrze ją więc przemyśl. Upewnij się także, że przy swoich zarobkach i wydatkach będziesz w stanie spłacać raty w terminie. W zależności od zdolności kredytowej wnioskującego i wartości zabezpieczenia maksymalne kwoty pożyczek hipotecznych wynoszą z reguły od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 25 lat.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że pozyskanych z niego pieniędzy nie możesz przeznaczyć na dowolny, a jedynie konkretnie określony cel. W przypadku tego produktu może to być m.in.: kupno mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, kupno działki budowlanej, remont nieruchomości mieszkalnej czy budowa domu. Podobnie jak w przypadku pożyczki hipotecznej, bank zabezpiecza terminową spłatę ustanowioną na nieruchomości hipoteką. Maksymalne kwoty kredytów hipotecznych zależą od wartości kredytowanej nieruchomości i zdolności kredytowej wnioskującego i mogą wynosić nawet kilka milionów złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat. Niezbędnym warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości (niektóre instytucje finansowe obniżyły ten próg do 10% pod warunkiem wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego). Ze względu na fakt, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym, a skutki przypadkowych decyzji będą „ciągnęły się za Tobą” nawet przez kilkadziesiąt lat, przed wyborem tego jedynego dokładnie porównaj oferty poszczególnych kredytodawców. Zwróć uwagę na:

  • maksymalny okres spłaty (im dłuższy okres spłaty, tym niższa rata kredytu hipotecznego);
  • oprocentowanie kredytu hipotecznego i wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To właśnie RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za kredyt;
  • rodzaj oprocentowania. Jeśli wybierzesz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, wysokość miesięcznej raty będzie zależna od wahań stóp procentowych. W przypadku kredytów z okresowo stałą stopą procentową przez kilka lat pozostanie niezmienna, nawet pomimo zmian wartości stóp;
  • wymaganą przez kredytodawcę wysokość wkładu własnego;
  • warunki wcześniejszej spłaty finansowania.

Kiedy pożyczka hipoteczna, a kiedy kredyt hipoteczny?

Pożyczka hipoteczna okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i chcesz pożyczyć sporą sumę na dowolny cel: realizację planów, celów czy nieprzewidziane wydatki, których ze względu na kwotę nie możesz sfinansować z bieżących środków. Głównym celem kredytu hipotecznego jest natomiast pozyskanie pieniędzy na kupno lub budowę własnej nieruchomości: mieszkania, domu czy działki budowlanej. Kredyt hipoteczny będzie więc świetnym wyborem, jeśli marzysz o własnym M i chcesz sfinansować transakcję środkami z banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej.

Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7251,kredyty-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna-czy-kredyt-hipoteczny—oto-jest-pytanie,1,1

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj