Robotyka w życiu codziennym. Czy możemy wykorzystać ją w naszych domach?

0
427
Robotyka w życiu codziennym. Czy możemy wykorzystać ją w naszych domach?

Jeszcze przed kilkudziesięcioma laty roboty były jedynie naszym marzeniem i elementem wyobraźni, a także nieodłącznymi bohaterami filmów science-fiction. Wielu z nas na pewno wyobrażało sobie, jak mogłoby wyglądać życie z robotami. Okazuje się, że już nie musimy się nad tym zastanawiać, ponieważ coraz więcej z nich zaczyna towarzyszyć nam w codziennym życiu. A co z naszymi domami? Czy i tam znalazło się dla nich miejsce, czy może są przeznaczone tylko do dużych przedsiębiorstw?

Roboty kuchenne, czyli zastanówmy się, jaką rolę gra nazewnictwo

Roboty kuchenne są jednymi z pierwszych robotów, które weszły na stałe do naszego życia. Ale czy to naprawdę roboty, czy może tylko nazywamy je tak, bo w ten sposób przyjęliśmy, kopiując nazewnictwo od naszych mam i babć? Czy faktycznie zwykły mikser albo mikser planetarny zasługuje sobie na miano robota?

Być może nie, być może dla wielu fanów robotyki to nie pełnoprawny robot, a jedynie nieco bardziej zaawansowane urządzenie kuchenne. Jednak dla wielu właśnie one stanowią podstawowe wsparcie w kuchni. Mielą, siekają, miksują, blendują, a nawet ubijają pianę i ucierają ciasto. Wiele innych urządzeń kuchennych także zaczyna być multifunkcyjnych, a ich złożoność z każdym rokiem się zwiększa. Kto wie, może niedługo będą gotowały za nas i faktycznie nazwiemy je pełnoprawnymi robotami?

Roboty sprzątające

Bez wątpienia w wielu domach znane są odkurzacza, które samodzielnie sprzątają pomieszczenia. Tutaj możemy już mówić o bardziej zaawansowanej technologii, która sprawia, że taki odkurzacz zaczął faktycznie spełniać kryteria robota. Jego praca nie polega bowiem wyłącznie na obracaniu się i wciąganiu zabrudzeń do środka. On również uczy się rozkładu pomieszczeń, zapamiętuje meble i ściany, dzięki czemu unika zderzeń. Coraz częściej taki robot znajduje też swoje własne ścieżki do trudno dostępnych miejsc, docierając tam, gdzie często sami nie zaglądamy.

Roboty stróże

Następnym krokiem do pełnej robotyzacji w naszych domach są roboty stróżujące. Te z całą pewnością wzbudzą zainteresowanie osób rozmiłowanych w nowoczesnych gadżetach i bezpieczeństwie. Są prawdziwymi ochroniarzami: monitorują teren, poruszając się po nim i przesyłając obraz z kamer do urządzenia mobilnego właściciela. Są wyspecjalizowane nawet w tym, by docierać do najbardziej oddalonych części domostwa i badać je na przykład w trakcie naszych wakacji.

Roboty dla bezpieczeństwa naszych bliskich

Czy któraś współczesna mama nie słyszała o elektronicznej niani? To właśnie jeden z przykładów robotów, które na stałe weszły już do użytku w polskich (i nie tylko) domach. Pomaga w ochronie maluszka, pilnując na przykład jego spokojnego snu i pozwalając mamie na podglądanie dziecka przez kamerę również wówczas, gdy sama jest w innym pomieszczeniu.

W podobny sposób działają także roboty wspomagające seniorów. Pomagają im w codziennych czynnościach, monitorują stan i wysyłają powiadomienia do bliskich, gdy ci są w pracy. Jednocześnie mogą też zapewnić starszym osobom rozrywkę i odegnać ponure myśli.

Jesteś ciekaw, co jeszcze potrafią roboty, a także sam chcesz je tworzyć? Wspomoże cię w tym Botland – Sklep dla elektronika – który oferuje szeroki dział robotyki. Zobacz, co w nim znajdziesz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj