Weterynarz przeraża Twojego psa? Dowiedz się, co robić!

0
303
Weterynarz przeraża Twojego psa? Dowiedz się, co robić!

Zaplanowanie wizyty u weterynarza może budzić obawę u wielu właścicieli psów. Z różnych, często niezrozumiałych powodów, czworonogi są przerażone, gdy tylko mają wsiąść do auta, aby pojechać do weterynarza, nie wspominając o samym wejściu do gabinetu. Dlaczego zwierzę jest przerażone? Co robić, aby zachowało spokój? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Skąd bierze się strach u zwierzęcia?

Na początku trzeba zaznaczyć, że strach mogło wywołać bardzo wiele czynników i każdy przypadek może wiązać się z innym doświadczeniem. Nie da się jednak ukryć, że pewne powody stresu związanego z pobytem w klinice się powtarzają. Dlaczego pies się boi? Zazwyczaj jest to związane z tym, jakie były okoliczności jego pierwszej wizyty. Przykładowo – pierwsze spotkanie z weterynarzem odbyło się, gdy zwierzę było poważnie chore lub przechodziło zabieg. Może pierwsza wizyta miała miejsce po wypadku. Powód może być też z pozoru prozaiczny – pies przestraszył się innych czworonogów, które spotkał w klinice.

Wybierz odpowiednią klinikę

Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej kliniki. Najlepiej, aby przez całą historię leczenia było to jedno i to samo, bezpieczne miejsce. Przed pierwszą wizytą sprawdź dyżury weterynaryjne, które oferuje całodobowa klinika weterynaryjna taka jak https://www.wetmarysin.pl. Weterynarz całodobowy to najlepsza opcja zarówno dla psa, jak i dla właściciela. Niezależnie od pory dnia i nocy oraz dolegliwości czworonoga, weterynaria może zaoferować wsparcie medyczne i przyjąć pupila na badanie. Weterynarz 24h może też pojawić się w Twoim domu, jeśli stan zwierzęcia będzie tego wymagał!

Przygotuj psa na wizytę w weterynarii!

Stresu i przerażenia można uniknąć lub zredukować go poprzez odpowiednie przygotowanie psa do wizyty w weterynarii. Przede wszystkim, daj swojemu zwierzakowi czas na zadomowienie się. Zanim odbędziesz pierwszą podróż do kliniki, pozwól psu przyzwyczaić się do nowego domu i nowej rodziny (niezależnie od tego, czy jest to szczeniak, czy dorosły, adoptowany pies). Gdy już umówisz się na wizytę, nie pokazuj po sobie zdenerwowania – pies od razu wyczuje zmianę Twojego nastroju. Udając się do kliniki po raz pierwszy, warto jechać samochodem, taksówką lub iść pieszo, aby nie przytłoczyć czworonoga ilością nowych, obcych zapachów i dźwięków w tramwaju lub autobusie.

Gdy już znajdziecie się w weterynarii, pozwól swojemu psu na swobodne poruszanie się po klinice (oczywiście na smyczy). Niech zwierzę obwącha każdy kąt i przedstawi się innym czworonogom. Reaguj tylko wtedy, gdy zauważysz, że któreś z obecnych zwierząt jest agresywne. Po wejściu do gabinetu pozwól psu zapoznać się z weterynarzem, zanim podda się ono pierwszemu badaniu.

Relacja psa z właścicielem może uratować każdą sytuację!

Pamiętaj o tym, że podczas kontaktu z weterynarzem bardzo duże znaczenie może odegrać Twoja relacja z psem. Jeśli zwierzę Cię słucha i darzy Cię zaufaniem, o wiele łatwiej będzie je uspokoić w przypadku ataku paniki lub agresji. Dlatego też tak ważne jest, aby szkolić pupila już od pierwszych dni w domu. Wyznaczanie granic, nauka komend i tworzenie więzi to podstawa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj